Wegański smalec z białej fasoli jest bogatym źródłem białka i składników odżywczych. W diecie wegańskiej i wegetariańskiej musimy szczególnie o nie zadbać. Do najlepszych roślinnych źródeł białka zaliczamy: rośliny strączkowe, tofu, tempeh i orzechy. Białko jest niezbędnym makroskładnikiem i nie możemy go pomijać. Będąc na diecie roślinnej musimy zadbać, aby dostarczać jego odpowiednią ilość, ale także o odpowiednie skomponowanie posiłku tak, aby zawierał wszystkie aminokwasy.
Biała fasola w 100 g zawiera 10 g białka. Jednak nie jest to białko pełnowartościowe (nie zawiera pełnego składu aminokwasów), dlatego należy ją łączyć z produktami, które te aminokwasy zawierają np. produkty zbożowe. Oprócz białka fasola jest bogatym źródłem błonnika i składników mineralnych jak żelazo, magnez czy wapń. O znaczeniu błonnika i jego roli dla naszego zdrowia (Błonnik i jego znaczenia dla zdrowia) i o żelazie w diecie roślinnej (skąd czerpać żelazo w diecie), już kiedyś pisałam.
Do zalet strączków zaliczamy także niski indeks glikemiczny i wysoki indeks sytości. Co oznacza, że nie powodują gwałtownych skoków glukozy we krwi i sycą na długo.
Wiele osób unika strączków w swojej diecie z powodu problemów jelitowych, które wywołują. Odpowiadają za to lektyny, które występują w strączkach. Możemy sobie z nimi poradzić za pomocą namaczania. Przed spożyciem nasion roślin strączkowych powinniśmy je moczyć w wodzie przez od 8h do 12h. W praktyce najlepiej namoczyć je na noc, a ugotować rano. Do wody możemy dodać 0.5 łyżeczki sody, która zmiękczy wodę i ułatwi jej wnikanie do środka.
Przepis na wegański smalec z jabłkiem
Składniki na wegański smalec:
- 240 g ugotowanej białej fasoli (jedna puszka)
- 50 g cebuli (pół sztuki)
- 130 g jabłka (jedna mała sztuka)
- 1 łyżeczka oleju rzepakowego (łyżeczka)
- 1 łyżeczka majeranku
- Przyprawy: 1 łyżeczka majeranku, 2 liście laurowe, 1 ziele angielskie, 1 goździk, 1 jałowiec, sól, pieprz
Przygotowanie wegańskiego smalcu:
Cebulę pokrój w kostkę, a następnie zeszklij na oleju z dodatkiem przypraw: ziela angielskiego, goździka, jałowca i liści laurowych. Następnie dodaj jabłko pokrojone w kostkę. Smaż na małym ogniu do czasu, aż jabłko będzie miękkie. Wyłów przyprawy i zblenduj z opłukaną wcześniej fasolką. Dodaj majeranek i dopraw solą i pieprzem wedle uznania. Gotowe!
Szukasz więcej pomysłów na zdrowe posiłki?
Ten przepis pochodzi z naszego e-booka śniadaniowego, jeśli szukasz, więcej podobnych propozycji zajrzyj do naszych e-booków oraz do naszej zakładki z przepisami.