Dynia – rodzaje i wartości odżywcze + przepis na makaron z dynią

Przepis na makaron z dynią, suszonym pomidorem i fetą. Dietetyczne przepisy. Zdrowe posiłki

Zanim przejdziemy do przepisu na makaron z dynią, kilka słów na temat tego warzywa i jego rodzajów. Dynia jest warzywem sezonowym, od razu kojarzy nam się z jesienią. Jest bogactwem wartości odżywczych. Sezon na dynię rozpoczyna się już w lipcu i trwa do pierwszych przymrozków, choć są odmiany, które można kupić przez cały rok. 

Spis treści

  1. Jakie mamy rodzaje dyni?
  2. Co można przygotować z dyni?
  3. Wartości odżywcze dyni​
  4. Przepis na makaron z dynią, suszonymi pomidorami serem feta​
  5. Przygotowanie makaronu z dynią
  6. Kaloryczność dania

Rodzaje dyni

Dynia jest znana na całym świecie. Istnieje wiele jej rodzajów, w Polsce najbardziej znane są cztery poniższe: 

  • zwyczajna – jest najbardziej popularna w Polsce. Ma twardą skórkę, którą przed spożyciem należy obrać. Ma niezbyt wyraźny smak, nadaje się do przygotowanie puree. W 100 g zawiera 28 kcal. Jest dobrym źródłem witaminy A i potasu. 
  • hokkaido – jest mniejsza niż dynia zwyczajna. Charakteryzuje się tym, że nie trzeba jej obierać przed obróbką, jej skórka jest jadalna ponad to ma słodki smak. Zawiera duże ilości beta – karotenu, witaminy A, B i C oraz magnezu, potasu i fosforu. W 100 g dostarcza 37 kcal. 
  • piżmowa – dostępna w sklepach przez cały rok. Charakteryzuje się najmniejszą ilością miąższu, a co za tym idzie podczas obróbki poniesiemy najmniej strat. Tak jak poprzednie rodzaje jest doskonałym źródłem witaminy A, C, potasu i błonnika. W 100 g dostarcza 45 kcal.
  • olbrzymia – druga z najbardziej popularnych dyni wsród hodowców w Polsce. Tak jak sama nazwa mówi osiąga bardzo duże rozmiary. Mimo pierwszej myśli czy w ogóle jest jadalna – tak jest, co więcej można jeść również jej kwiaty. Ze względu na zawartość beta-karotenu i niską zdolność wiązania azotanów z gleby jest wykorzystywana jako surowiec do produkcji soków oraz odżywek dla niemowląt.  

Im ciemniejszy kolor miąższu, tym więcej beta-karotenu, a także bardziej intensywny, lepszy smak.

Co można przygotować z dyni?

Każdą dynię z wyjątkiem hokkaido (tą wystarczy porządnie umyć), należy obrać ze skóry, następnie wydrążyć środek, pokroić w mniejsze części i w zależności, do czego chcemy użyć dyni mamy kilka opcji dalszej obróbki.

Można ja smażyć, dusić, piec oraz gotować przyrządzając zupy krem na słodko bądź na słono. Co ważne, ugotowana dynia nadal zawiera dużo cennych właściwości. 

Najczęściej zaleca się, aby dynie zapiec w piekarniku. Dynia zmięknie i otrzymamy puree, które ma wszechstronne zastosowanie. Puree z dyni może być bazą do zupy, ciasta, pasztetu, placków. Nada naszym potrawom ciekawej barwy i wzbogaci w składniki odżywcze. (Dynia hokkaido zachowa swój postać).

Innym częstym wykorzystaniem jest przygotowanie konfitur albo zamrożenie. Dynię można łatwo mrozić, po wstępnej obróbce można (po pokrojeniu na mniejsze części) ją zamrozić. 

Dyni nie trzeba wykorzystywać od razu po zakupie, ponieważ można ją długo przechowywać w chłodnym, przewiewnym i suchym pomieszczeniu. 

Wartości odżywcze dyni​

Dynia jest niskokaloryczna. Jej kaloryczność waha się pomiędzy 26 – 45 kcal w 100 g – w zależności od odmiany dyni. Jest świetnym źródłem wielu składników mineralnych oraz witamin takich jak: wapń, magnez, potas, selen, witaminy C, A, E, niacynę, kwas foliowy, a przede wszystkim cynk, choć największe ilości cynku dostarczają pestki dyni. Właściwości prozdrowotne zawdzięcza związkom bioaktywnych, wśród nich wymienia się przede wszystkim karotenoidy. Najliczniejszą frakcję stanowią beta- i alfa-karoten.

To o czym już wyżej wspomniałam, wybierając dynie, postawić należy na te najbardziej dojrzałe i pomarańczowe – to one zawierają najwięcej witaminy B1, PP i karotenu.

Aby w pełni wykorzystać zalety dyni, warto połączyć dynię z odrobiną tłuszczu, aby wykorzystanie cennych witamin było maksymalne

Dynia ma wysoki indeks glikemiczny, co nie oznacza, że nienależny jej stosować w diecie. Po odpowiednim skomponowaniu dania, po dynię mogą sięgać nawet cukrzycy oraz osoby chorujące na insulinooporność. (Więcej o indeksie glikemicznym przeczytasz tutaj|)

Przepis na makaron z dynią, suszonym pomidorem i fetą. Dietetyczne przepisy. Zdrowe posiłki

Przepis na makaron z dynią, suszonymi pomidorami serem feta​

W przepisie została użyta dynia hokkaido, która charakteryzuje się najintensywniejszym kolorem. Danie zawiera sporo tłuszczu co zwiększa przyswajanie wszystkich dobrocennych składników, jakie zawiera dynia między innymi duże ilości witaminy A, która jest rozpuszczalna w tłuszczach. Danie jest bardzo sycące.

Składniki na makaron z dynią (2 porcje) : 

  • Makaron durum 100 g
  • Dynia pół sztuki ok. 400 g
  • Suszone pomidory w zalewie ok. 45 g (u mnie 6 szt. – polecam zważyć) 
  • Ser typu feta ok. 30 g 
  • Pestki dyni – 30 g 
  • Rukola – 2 garści 
  • Czosnek – 2 ząbki
przepis na makaron z dynią, co zrobić z dyni, dietetyczne przepisy

Przygotowanie: ​

  1. Dynię pokrój w kostkę, wyłóż na papier do pieczenia i zapiecz, aż zmięknie (180 stopni – ok. 20 min.).
  2. Makaron ugotuj w lekko osolonej wodzie.
  3. Suszone pomidory odsącz, ale nie wycieraj w ręcznik papierowy tak, aby mała zawartość oleju na nich pozostała – pokrój je na mniejsze części.
  4. Podsmaż wraz z czosnkiem i pestkami dyni, następnie dodaj ugotowany makaron i upieczoną dynię.
  5. Gotowe danie wyłóż na miskę, dodaj rukolę i ser feta.

Makaron z dynią – kaloryczność

Jedna porcja dostarcza: 

  • Kcal – 420
  • Białko – 17 g
  • Tłuszcze – 14,5 g
  • Węglowodany – 47,5 g
  • Błonnik – 14 g
  • WW (wymienniki węglowodanowe) – 5

Szukasz więcej pomysłów na zdrowe posiłki?

Więcej przepisów znajdziesz w zakładce z naszymi przepisami oraz w naszych e-bookach. Każdy e-book składa się z 30 przepisów. Każdy z przepisów ma wyliczoną kaloryczność, więc bez problemy wkomponujesz przepisy do swojej diety. Przejdź do e-book’ów i sprawdź spis treści.